Expedice Allagash: 5. část (co říci závěrem)

Utekl nějaký ten čas, konečně se povedlo sestříhat video (hurá) a tak můžem udělat rychlou rekapitulaci.

Hory

Třikrát jsme se vydali do hor. Nejprve do mokřin a bažin (ještěže bylo nadmíru slunečné počasí) Pemigewasset Wilderness. Z parkoviště na Sawyer River Road jsme vyrazili po Carrigain Notch Trail na Silver Junction. Po Shoal Pond Trail jsme dorazili až k jezírku Ethan Pond. Celý okruh jsme poté dokončili po Thoreau Falls Trail a Wilderness Trail. Nejnáročnější byl výstup na Mt Carrigain po Desolation Trail. Obrovské převýšení po obrovských šutrech na krátké vzdálenosti. Na parkoviště jsme sešli po Signal Ridge Trail. Total 31,3 míle.

Poté na nejvyšší horu na východ od Mississippi, horu s nejhorším počasím na světě (zvláštní, to sluníčko nás úplně spálilo) Mt Washington a další vrcholy pohoří Prezidentů. Na mapce je náš začátek na parkovišti Pinkham Notch. Na sever pak vede naše první cesta a tou je Old Jackson Road. Překročíme Mt Washington Auto Road, z vyhlídky Lowe's Bold Spot si prohlídneme, co nás čeká a pokračujeme po Madison Gulf Trail. Překročíme vodu a zhruba po další míli si hledáme nocleh pod širákem. Další ráno sejdeme zpět na Osgood Cutoff a začínáme výstup na hřeben po Osgood Trail. Místní klasika jsou šutry a strmé stoupání. Původní plán obědu na Mt Washingtonu je ta tam a obědváme pod Mt Madison (jo, jen se koukněte, jak se změnil plán a skutečnost). Po obědě sledujeme Gulfside Trail a přes Mt Adams, Mf Jefferson a Mt Clay se před šestou hodinou dostáváme k našemu cíli na Mt Washington. Hodinu odpočíváme a víme, že sestup, který nás ještě čeká nebude žádná slast. To, co se muselo nastoupat na několika mílích se musí sestoupit na méně ne jedné míli. Tomuto místu se říká Tuckerman Ravine. Přenádherné místo. Pozdě v noci uleháme a ráno už jen sejdeme na parkoviště. Total 20,7 krušných mil.

No a nakonec rychlý okruch v Lincolnových lesích a výstup na Mt Moosilauke. Mt Moosilauke je zaměřen na rychlost. Ne nadarmo tu trénují američtí lyžaři. Cílem kempu (Roaring Brook Camp for Boys, kde jsme měli azyl) je zdolat 3.1 míli dlouhou cestu pod dvě hodiny. Letos se to povedlo do hodiny a půl. Ano, na tento trip jsme se vydali společně s kempem. Protože jsme měli něco za sebou, tak to bylo levou zadní. Dolů pak přes South Peak po Carriage Road a Snapper Trail. Total 20,8 mil v Lincoln Woods a 8,2 mil Mt Moosilauke.

V první části jsme tedy zvládli ujít něco přes 81 mil a těšili se na odpočinkovou vodu. Video z hor je v první části:

Voda

Zhruba 400 mil od kempu směrem ke Kanadě je oblast, kam téměř lidská noha nevkročí. Ono se tam teda těží dřevo, ale za celý týden jsme třikrát potkali místní rangery a pár skupinek na vodě. V podstatě to, co my jsme potkali za týden, bychom na Vltavě potkali za 15 sekund. Nejen nádherná příroda, ale taky taková ZOO v přímém přenose. Moosové (Losové) a orli jsou asi nejkrásnější fauna, kterou jsme potkali. Uteklo to zkrátka jako voda… Necelý týden a 92 mil samotné plavby.

Než jsme opustili USA, tak jsme se ještě podívali i po okolí. Navštívili jsme něco jako IQ park, jen o dost lepší, rozsáhlejší a zajímavější. Muzeum Corvette, teda, ono už tam pět let není a nejbližší Springfield. V Bostonu město a domácí stánek Boston Red Sox. Kousek pod Bostonem městečko Plymouth, kde kotví replika lodi MayFlower, na které připluli v roce 1620 utečenci z Anglie…

Ani jsme se nenadáli a čtyři týdny byly fuč. Video z vodní části a trochu té kultury:

Co říci závěrem

  • Rozpočet akce 160 000,– nebyl překročen. Fousově jsme se do něj vešli.
  • Maximální rychlosti:
    • pěsky: 5,2 MpH
    • voda: 10,5 MpH
    • auto: 95 MpH
    • vzduch: 633 MpH
  • Teploty se pohybovaly mezi 64°F a 97°F
  • NT zaznamenaly rekord, protože poslední číslo bylo psáno ve výšce 40000 stop
  • Otestovali jsme snad všechny možný Fast Foody
  • Navštívili jsme Comic book store (klasický komixový krámek)
  • a další zajímavé zážitky.....