Velikonoční výprava za krásami naší vlasti

Video na konci článku.

Na tři dny z Velikonočních prázdniny jsme vyrazili do Jaroměře, kde jsme rozbili svou základnu ke dvou plánovaným činnostem. První byla páteční výlet do kraje Boženy Němcové a její babičky, a druhá brigádka a návštěva pevnosti Josefov.

Ve čtvrtečních dopoledních hodinách jsme v neveselém počtu 12 osob (na dva oddíly docela smutné číslo) vyrazili do Jaroměře, kde jsme po obědě provedli menší průzkum města, našli supermarkety a nakoupili jídlo na zbytek akce. V odpoledních hodinách jsme si v parku zahráli např. frisbee a večer před spaním černé historky.

Páteční den následovala krásná 15 km dlouhá procházka Babiččiným údolím z Červeného Kostelce do České skalice. Sluníčko pálilo až praštělo a tak přišlo vhod několik pramenů, kde bylo možné se osvěžit. Většího odpočinku jsme si dopřáli u Viktorčina splavu, kde všichni smočili své unavené nohy. Staré bělidlo bylo již bohužel zavřené a tak jsme se přesunuli k pomníku babičky Boženy Němcové a přes Ratibořický zámek vyrazili na Českou skalici. Po večeři jsme znavení opět zvládli několik černých historek a pak všichni usnuli jako by je do vody hodil.

Poslední den akce, sobota, měl také nadupaný program. Dřívější budíček, abychom mohli v osm ráno odejít směr Josefov, kde nás čekala menší brigádička. Jaroměřští skauti již dlouhá leta pořádají akci Skauti pomáhají Josefovu, a nejen v dny věnované této akci zde skauti svou pomocí pomáhají s nápravou pevnosti, kterou zničili především tisíce ruských zajatců za první světové války. Důvod byl tehdy prostý – aby měli co dělat. No, zpět k brigádě. Čekalo nás přebírání hromady hlíny a kostek podle druhu kamenu. Tyto kostky jsou poté používány na obnovu chodníků. Opět za úmorného slunce jsme tři a půl hodiny věnovali přebírání a třídění kostek. Někteří dokázali pracovat více, jiní více hledali příležitosti se na něco vymluvit. Holt dnes to zřejmě jiné nebude. Každopádně se nám povedlo poměrně slušně zviditelnit hromady tříděných kamenů. Po obědě tak následovala krátká prohlídka podzemních chodeb, které v ravelinu 14 jsou dokonce dvoupatrové a vše ukončil Martin střelbou z kasematního kanonu.

Následovalo už jen dobalení, úklid klubovny v Jaroměři a cesta domů.

Máme pozvánku na další návštěvu… :)