29. ročník Kotorského závodu a 2. memoriál Jirky Bělského

Tradiční termín 1. května připadl trochu netradičně na neděli, ale ani to nevadilo a tak se účast opět přehoupla přes 25 posádek. Není se co divit. Bylo krásné počasí, slunečno a jen malinko větrno (jaký rozdíl, když nám tu o dva dny déle padal sníh).

Celkem se letošního, již 29. ročníku, závodu zúčastnilo 26 posádek. Závod vlčat se již podruhé jel jako memoriál Jirky Bělského a tato kategorie byla letos nejobsazenější. Osm posádek vlčat z libereckých přístavů Flotila a Maják, dále vlčata z Mimoně, Hradce Králové a Jablonce nad Nisou. Vítězství z prvního ročníku memoriálu obhajovala vlčata z Majáku a nakonec se jim to povedlo s náskokem necelé minuty před „domácí“ posádkou kormidlovanou Caeshem.

Druhou nejobsazenejší kategorií (i přes absolutní volnost kategorie Open) bývají pravidelně skauti. Leto startovalo šest posádek. Největšími favority této kategorie bývají pravidelně mimoňské posádky a překvapení se nekonalo ani letos. S náskokem zhruba minuty a půl zvítězila posádka kormidelníka Žigula z 2. ovs H2O Mimoň. Domácí flotilová posádka kormidlovaná Tatankou (31. ovs) obsadila skvělé druhé místo.

A aby těch flotilových druhých míst nebylo málo, tak také v kategorii Open se musela Flotila i ostatní sklonit před strojem 2. ovs H2O Mimoň kormidelníka Kvída.

V kategorii světlušek/žabiček se přes výraznou převahu zástupců 10. přístavu vodních skautů a skautek Maják (celkem tři ze čtyř startujících posádek) nakonec radovala děvčata z Hradce Králové (středisko Karla Šimka) kormidelnice Renči.

Průběh závodu je víceméně neměnný. Startují většinou tři posádky stejné či podobné kategorie najednou a během plavby na přehradě plní disciplíny běh terénem a výměna stran pádlující posádky. Obě nejmladší kategorie mají v plánu jednu přehradu na pramicích P550, ostatní kategorie jedou přehradu dvakrát a to na závodních pramicích P650. První okruh je čistě na rychlost.

Doplňující disciplíny, které ve finále upravují výsledný čas jsou hod házečkou na cíl a střelba. Kromě kategorií nejmladších bylo i letos připravené malé překvapení na vodě, při němž se mnozí namočili. Ale jak bylo uvedeno dříve, bylo krásně a slunečno.

Příští rok nás čeká velmi kulatý rok. Jendak Flotila bude slavit 40 let od založení, 100 let od potopení Titaniku a především jubilejní 30. ročník našeho Kotorského závodu.

Děkujeme všem zúčastněným posádkám i jejich doprovodům a budeme se těšit na další ročník.