28. ročník Kotorského závodu

O prvomájo­vé sobotě se na liberecké přehradě sešli skauti a skautky všech věkových kategorií, aby změřili své síly v Kotorském závodě. Přístav vodních skautů Flotila Liberec pořádal tento závod již po osmadvacáté. Celkem se přihlásilo 29 pětičlenných posádek z 6 přístavů nejen Libereckého kraje. Polovinu závodních posádek tvořily liberecké přístavy Flotila a Maják, tradičně početná výprava přijela z přístavu Ralsko Mimoň a z Jablonce nad Nisou. Nově se našeho závodu zúčastnily tři posádky z nově vzniklého střediska Karla Šimka z Hradce Králové a dvě posádky z dalekých Karlových Varů, přístavu Orion. Závod byl vypsán pro tři věkové kategorie vždy pro chlapce a děvčat a kategorii Open, kam se může přihlásit jakýkoliv mix ničím neomezený.

Hlavní částí závodu je plavba na pramicích v délce jedné přehrady pro nejmenší a dvou přehrad pro ostatní kategorie. V polovině trati si pádlující posádka prohodí strany, aby za několik okamžiků přirazila ke břehu na první doplňkovou disciplínu, kterou je běh terénem. Po doběhnutí míří posádky vlčat a žabiček přímo do cíle, zatímco všichni starší ještě těsně před finišem podstoupí zhruba stometrové koníčkování.

Mimo závod na vodě posádky ještě plní tři doplňující disciplíny – hod házecím pytlíkem, střelba ze vzduchovek a disciplína s překvapením, jejichž výsledky jsou přepočteny na čas a tím se upravuje čas dosažený na vodě. Poslední dvě jmenované disciplíny posádce vylepšují závodní čas podle toho, jak se jim zadaří. Letošním překvapením pro vlčata a světlušky byl hlavolam Tantrix, jehož skládání bylo pro všecky posádky velmi jednoduché a úspěšné. Pro „velké“ bylo připraveno opět mokré překvapení. S pomocí prken na Hydrospeed měli za úkol do časového limitu dvou minut obeplout bójku. I tato disciplína byla pro posádky úspěšná. Dosažený čas byl odečten od časového limitu a takto spočtený čas byl posádce přičten k dobru.

Krásné poháry pro vítěze jednotlivých kategorií si ve třech případech odvezly posádky z Mimoně a z přístavu Maják. Jedna trofej zůstala u pořádající Flotily. Všechny posádky obdržely diplomy, pamětní lístky a drobné ceny, které byly zakoupeny z finančních prostředků firem, které podporují činnost Flotily Liberec.

Letos nejsledovanější kategorií byla kategorie vlčat (žáci roku nar. 1999 a mladší). Závod byl poprvé vypsán jako Memoriál Jirky Bělského. Vítězná posádka z Majáku si odnesla putovní plaketu.

Jirka, mezi skauty známý jako Mahagon, tragicky zahynul při větrné smršti, která se loňského léta přehnala nad naší republikou. Ve čtvrtek 23. července 2009 v odpoledních hodinách na táboře probíhala pokladová hra. Posádky za krásného počasí hledaly po jezeře indicie k nalezení pokladu. Kolem sedmnácté hodiny se přihnala vichřice. Bez příznaků, ale o to prudší. Spíš smršť či orkán, než jen vichřice. Mahagon dokázal dostat posádku z vody na břeh, ukryl ji do zděné boudy a vyrazil nějakých 400 – 500 metrů do tábora pro pomoc. Přišel poryv, který vyvrátil sedm stromů naráz. Pod jedním ho našli… Nenechme jeho jméno a odkaz zapadnout. Naplnil naše skautské ideály na maximum. Aby zachránil, dal svůj život.

PS: V Jizerských horách je pro nás pomníček, o kterém se v knize od pana Nevrlého nedočtete. Půjdete-li někdy přes Českou chalupu, můžete se stavit na tamním hřbitově a zapálit svíčku u náhrobku se jménem Jirka Bělský (1996–2009). Děkujeme.