30.OVS - Předtáborová plavba Jizera

Plány na předtáborovou sobotní plavbu na Jizeře se nejdřív po několika změnách během pátku absolutně zhroutily. Ten den se totiž odhlásili jediní 2 skauti, kteří měli jet a pro které jsme tu akci připravovali. Nakonec to ale byla akce, kterou nám jistě budou všichni nezúčastnění závidět a budou se proklínat, že nejeli.

S Rosomákem jsme se totiž rozhodli si tu naplánovanou sobotu přeci jen úžít, když už jsme to měli v plánu. A rozhodně musím říct, že jsme nelitovali (jedině možná těch spálených zad od sluníčka :-D )

Sraz jsme si v klidu posunuli na 9. a pořádně jsme se vyspali. Bez větších komplikací (kromě zácpy v Žel. Brodě) jsme dojeli na Paraplíčko a kolem půl 11 jsme byli v plné zbroji (pádla, vesty, neoprenové rukavice a boty ale i obyčejné "kroksy") připraveni na souboj s peřejí, kameny, vracáky a bohužel i s poměrně nižší hladinou vody než je obvyklé.

Postupně jsme si několikrát sjeli a vyjeli peřej, vyzkoušely přejezdy a traverzy proti proudu, zajíždění do vracáků a to vše na kanoji v jednom i ve dvou.

Po hodině a půl jsme byli natolik zmoženi, že jsme už radši naložili věci na loď a odpluli po proudu do Malé Skály, kde nás měl čekat Milan, který nám zajistil odvoz a my jsme si tak mohli řeku sjet.

Cestou jsme se ale ještě podle plánu zastavili na velkém jezu ve Splzově. Tam jsme si rozdělali oheň, nainstalovali pruty s buřty do režimu samoopékání a udělali si ležení ve stínu pod stromem, kde jsme vegetili, užívali si stínu a koukali se, jak nám z buřtů skapává omastek do ohně. Prostě největší pohoda.

Po jídle jsme se ještě zchladili ve vodě pod jezem a přetáhli lodě do náhonu, kterým jsme pokračovali dále, protože koryto řeky bylo neskutečně mělké.

 

Během plavby nás neskutečně prahnoucí slunce donutilo vypít naše 4 litry pití ještě, než jsme dorazili do cíle. Tak si asi dokážete představit, jak rychle v nás skončila "trojka" Kofoly na Žluté plovárně.

Plánované ježdění na jezu v Malé Skále a pod ním se bohužel neuskutečnilo zdaleka v takové míře, jak jsme plánovali, protože na to bylo málo vody a nebyl tam téměř žádný proud. Tak si Rosomák alespoň párkrát sjel šlajsnu. Nakonec jsme alespoň chvilku blbli na konci ostrova, kde se vracel náhon a tvořil menší peřej.

Celou plavbu jsme zakončili Kofolou a klokaním steakem na statku "U Boučků".

Do Liberce jsme se vrátili tak akorát, že jsme stihli vše vyložit a uklidit těsně předtím, než přišla bouřka.

 

Akce byla přímo luxusní auž se těším na další takovou. :-)

 

Fotky dole, video snad do tábora :-)

 

Poznámka pro členy oddílu:

Vše co je výše napsáno, se tak opravdu stalo a nic jsem si nevymyslel.

Doufám, že je vám alespoň trochu líto, že jste o takovou akci přišli.

Proto doufám, že příští školní rok přemluvíte rodiče, aby naplánovali návštěvy babiček a tetiček na jiné víkendy než máme výpravu (případně vás uvolnili na akci), abyste mohli na takovéto a jiné super akce jezdit. Děláme to hlavně pro vás, tak toho využívejte, dokud je možnost. ;-)